Poradnik


Jak grać?

1. Rejestracja i logowanie

Przed rozpoczęciem rozgrywki niezbędne jest utworzenie konta użytkownika, a następnie zalogowanie się. W tym celu należy uzupełnić formularz rejestracyjny, odebrać maila aktywacyjnego, aktywować konto i już można się zalogować na konto. Jeśli zapomniałeś hasła możesz także skorzystać z opcji wygenerowania nowego hasła, które dostaniesz na podany przy rejestracji adres E-mail.

2. Utworzenie konta bankowego

Utworzenie konta bankowego to pierwsza z najważniejszych czynności jakie należy wykonać aby zacząć inwestować i zarabiać. Aby to zrobić należy wybrać z menu Miasto >> Bank gdzie jednym kliknięciem można założyć konto bankowe bez żadnych dodatkowych czynności i opłat.

Założenie konta bankowego otwiera drogę do kolejnych możliwości:

 • Przedmioty wirtualnej postaci
 • Usługi wirtualnej postaci
 • Kwalifikacje
 • Praca umożliwiająca zarobienie pierwszych pieniędzy
 • Utworzenie firmy

3. Utworzenie firmy

Prowadzenie biznesu to podstawowa droga do zdobycia dużych pieniędzy. Własny biznes potrzebuje konta bankowego do rozliczeń a jego założenie jest bardzo łatwe. Wystarczy tylko wymyślić nazwę, ewentualny opis firmy i wybrać miasto, w którym ma powstać pierwsza baza.

Uruchomienie własnego biznesu daje dostęp do szeregu kolejnych opcji:

 • Giełda towarowa - na której można składać zlecenia sprzedaży i zakupu towarów.
 • Rynek - na którym można sprzedawać produkty ostatecznemu nabywcy oraz innym użytkownikom.
 • Baza - gdzie można inwestować w nieruchomości i budować nowe lokale oraz je wynajmować
 • Produkcja - gdzie można wytwarzać nowe towary.
 • Środki trwałe - gdzie można zarządzać zapleczem maszynowym niezbędnym do produkcji.
 • Logistyka - dzięki, której można zarządzać flotą oraz przemiwszczać towary/produkty/materiały

4. Pierwsze pieniądze

Najprostszym sposobem zarobienia pierwszych pieniędzy jest po prostu podjęcie pracy zarobkowej. W ten sposób można zamienić czas na pieniądze niezbędne do pierwszych inwestycji. Już po zarobieniu pierwszych kilku złotych można nabyć produkty na rynku lub giełdzie towarowej i sprzedać je drożej zdobywając kolejne środki.

5. Zakup i sprzedaż

Dostęp do rynku uzyskujemy poprzez założenie biznesu, dzięki temu można dokonywać transakcji i sprzedawać produkty ostatecznemu konsumentowi. Szybkość sprzedaży zależy do wielu czynników z których głównymi jest to co sprzedajemy, po ile sprzedajemy i ile osób na tym rynku sprzedaje to samo. Ważnym czynnikiem jest także liczebnośc populacji miasta oraz pogoda w przypadku niektórych produktów.

6. Giełda towarowa

Giełda towarowa to doskonałe miejsce na inwestycji szczególnie kiedy jest się niezłym spekulantem. Do giełdy towarowej można uzyskać dostęp poprzez założenie biznesu.

Jest to miejsce spotkania sprzedających i kupujących gdzie obie strony składają zlecenia zakupu i sprzedarzy po czym dochodzi do konfrontacji i kiedy cena sprzedaży jest niższa niż cena zakupu to kupujący po wyższej cenie otrzymują swoje towary a sprzedający pieniądze. W związku z powyższym cena równowagi cały czas się zmienia i można kupić towar taniej i po jakimś czasie sprzedać drożej, oczywiście można też odwrotnie co jest niekorzystne pod względem finansowym.

W momencie złożenia oferty sprzedaży towary są przekazywane do magazynu giełdowego zaś w momencie złożenia oferty zakupu pieniądze trafiają do depozytu giełdowego.

7. Rozwój postaci i media

Dział postać jest raczej dodatkowy. Dzięki zakupowi przedmiotów i usług można odblokować komunikację z innymi użytkownikami czyli czat i prywatne wiadomości.

Zasadnicze znaczenie mają kwalifikacje ponieważ są one niezbędne do używania maszyn produkcyjnych, bez których nie da się wyprodukować żadnego produktu. Nie jest to opcja konieczna bo można zarobić na handlu jednakże, aby ktoś mógł handlować ktoś musi najpierw wyprodukować :)

8. Komunikacja

Komunikację można odblokować zakupując odpowiednie urządzenia komunikacyjne i uruchamiając usługi. Aby odblokować czat należy zakupić komputer i internet, aby odblokować prywatne wiadomości (SMS) należy wyposażyć się w telefon komurkowy i pakiet smsów. Warto pamiętam że usługi po pewnym czasie wygasają i trzeba je regularnie przedłużać co wiąże się też z pewnymi kosztami.

8. Środki trwałe

Środki trwałe to maszyny niezbędne do wyprodukowania pewnych produktów i półproduktów. Do obsługi każdej z maszyn są potrzebne odpowiednie kwalifikacje. Maszyny można kupować i sprzedawać innym użytkownikom a także sprzedawać je natychmiastowo za pół ceny.

9. Produkcja

Produkcja to kluczowa opcja w świecie biznesu. Aby produkować nowe produkty potrzebujesz: odpowiednie materiały, maszyny produkcyjne i kwalifikacje do ich obsługi. Wyprodukowane produkty musisz przewieźć następnie na rynek po czym sprzedać je konsumentom lub na giełdzie towarowej.

10. Logistyka

To dział umożliwiający przemieszczanie towarów i maszyn. Algorytm jest prosy: kupujesz pojazd, ładujesz do niego towary, jedziesz do drugiej lokalizacji, rozładowujesz i już.

11. Baza - nieruchomości

Oprócz produkcji i handlu możesz także inwestować w nieruchomości. Budowa nowego lokalu jest całkiem droga ponieważ kosztuje aż 500 000zł. Lokale można też wynajmować od innych użytkowników oraz wynajmować je innym użytkownikom, dzięki czemu można produkować w innych miastach co znacząco może wpłynąć na koszty logistyczne.

Wskazówki